Skontaktuj się z nami: +48 888 591 097 biuro@genim.pl

Dla chorych

Liczba zachorowań na nowotwory w Polsce i w innych krajach Unii Europejskiej stale rośnie. Przyczyną tego zjawiska jest starzenie się społeczeństwa (nowotwory w przeważającej mierze dotyczą osób po 60 roku życia) oraz rosnącego narażenie na rózne substancje rakotwórcze w tym przede wszystkim dym tytoniowy. W Polsce wg danych Krajowego Rejestru Nowotworów w 2013 roku na choroby nowotworowe zachorowało 156,5 tys. osób, w tym ponad 78 tys. kobiet i ponad 78 tys. mężczyzn. Jednak struktura zachorowań na nowotwory jest różna w zależności od płci. Mężczyźni chorują najczęsciej na raka płuca (prawie 15 tys. nowych zachorowań), natomiast kobiety - na raka piersi (ponad 17 tys. zachorowań). Najczęstszą przyczyną śmierci z powodu nowotworów złośliwych u obu płci pozostaje nadal rak płuca, który powoduje 15 tys. zgonów wśród mężczyn i 7 tys zgonów wśród kobiet. Co więcejumieralność z powodu nowotworów złośliwych jest w Polsce wyższa niż średnia dla krajów Unii Europejskiej o około 20% u mężczyzn i o około 10% u kobiet. Przyczyn tego zjawiska należy upatrywać w zbyt późnym rozponznawaniu chorób nowotworowych związanym z brakiem dostępności chorych do specjalistycznej opieki zdrowotnej oraz z ogarniczoną dostępnością polskich chorych do innowacyjnych terapii ukierunkowanych molekualranie i immunoterapii.

Ograniczona dostępność polskich chorych do innowacyjnych terapii onkologicznych wynika z braku refundacji przez NFZ nowych terapii, które są dostępne dla chorych z Niemiec czy z Austrii (teskt pt. "Zasady refundacji innowacyjnych terapii w Polsce") oraz niewielkiej liczby badań klinicznych z nowoczesnymi lekami onkologicznymi, które toczą się w Polsce (zakładka "Badania kliniczne"). Naszym zadaniem jest pomóc Państwu w przeprowadzeniu właściwej diagnostyki genetycznej i patomorfologicznej, która umożliwi zakwalifikowanie Państwa do innowacyjnych terapii refundowanych przez NFZ, w dotarciu do badań klinicznych z nowoczesnymi lekami, prowadzonymi w najlepszych ośrodkach w Polsce i za granicą oraz we wstępnej kwalifikacji do tych badań, tak żeby przyspieszyć i uściślić możliwości udziału w badaniu klinicznym bez konieczności podróżowania do różnych szpitali w odległych zakątkach Polski. W indywidualnych przypadkach możliwe jest także objęcie leczeniem w specjalistycznych poradniach Instytutu lekami onkologicznymi, które są zarejstrowane w Unii Europejskiej, ale nie są refundowane w Polsce.

Innowacyjne terapie chorób nowotworowych oraz powody ograniczenia dostępu do tych terapii zostały omówinione w zakładce "Dla lekarzy"

Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij